På fredag - definitiva värden från RS publiceras
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 
Stort tack
 
till alla er som hade möjlighet att besöka RKAs monter på KOMMEK i förra veckan och bland annat deltog i fiandet av RKA 20 år. 

Vi hade glädjen att träffa representanter från åtminstone 75 kommuner och regioner. Så trevligt att ni kom förbi vår monter!
Nu publicerar vi de slutgiltiga kostnadsnyckeltalen för 2025
 
På fredag den 28 augusti publicerar vi de slutgiltiga siffrorna från Räkenskapssammandraget (RS) för 2025, för både kommuner och regioner i Kolada. De preliminära värdena som funnits tillgängliga hittills byts då ut mot de definitiva uppgifterna.
Nästa vecka räknar vi också med att kunna publicera de slutgiltiga resursindexen för kommunerna. Om de ändras påverkar det effektivitetsindexen för 2025, som då också  justeras.
 
Passa på att analysera kostnaderna!
 
Gå vår digitala utbildning Analysera kostnader med hjälp av Kolada. Förmiddagen den 18 september analyserar vi kommunernas kostnader. Förmiddagen den 13 oktober tar vi oss an regionernas kostnader. Mer information finns via länkarna ovan.
 
Revidering av regionernas RS 2024
 
På grund av ett tekniskt fel hos SCB vid publiceringen av RS 2024 har uppgifter för Region Dalarna och därmed även Riket avseende år 2024 varit felaktiga. Dessa har nu korrigerats hos SCB och i Kolada.
 
Tänkt på att...
 
Du kan exportera ett nyckeltals komponenter (täljare och nämnare) till Excel. Klicka på ikonen för komponentdata för ditt nyckeltal. I tabellen du då får fram klickar du på Excelikonen. Vips har du komponenterna i en egen fil och kan arbeta vidare med dem efter egna önskemål. Funktionen finns i Jämföraren och Fri sökning.