Årets ledare, Gymnastikens baskurs, Föreningsbesök m.m.
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 
 
Åldersanpassad träning för vuxna
 
Kursen Åldersanpassad träning för vuxna utgår från kunskapen om hur den vuxna kroppen åldras och hur det påverkar fysiska förmågor och motoriska färdigheter.

Kursen vänder sig till dig som leder aktiva som är äldre än 25 år, oavsett inom vilken av Gymnastikförbundets discipliner eller verksamheter du verkar inom.

Kursen är en digital distanskurs, som du genomför när det passar dig.
Du hittar mer information och anmäler dig till krusen via denna länk
 
Årets ledare
 

Utmärkelsen Årets ledare 2024 går till Mio Hasselborg, Sollefteå GK.
 
Med sitt starka engagemang för hela föreningen och parkourens utveckling i Norrland ser vi Mio som en fin kandidat som årets ledare. Mio uppmuntrar till rörelseglädje och ser varje enskild individ utifrån deras mål och förutsättningar.
Med fler ledare som Mio så har parkouren i region Mitt en ljus framtid.
 
Stort grattis till Mio Hasselborg
 
Gymnastikens baskurs
 

Nu finns en till chans att gå Gymnastikens baskurs -träning och tävling under vårterminen.

Vart: Sundsvall
När: 17-18 maj
Sista anmälningsdag: 27 april


Mer info och anmälan gör du via utbildningskalendern.
 
Alla kan gympa utbildning
 
 
GF Mitt jobbar vidare med att hjälpa er föreningar att hitta nya vägar att inkludera nya målgrupper i er verksamhet.
Som en del i det arbetet så vill vi gärna erbjuda ett utbildningstillfälle för "Alla kan gympa" i vår region. 
Vi har några intresserade deltagare, men vi vill gärna ha fler. Blir vi tillräckligt många deltagare så kör vi en utbildning. 
Är du intresserad, kontakta Mitt@gymnastik.se

Paragymnastik – Alla kan gympa 
Alla kan gympa är ett träningskoncept för personer med funktionsnedsättningar, t.ex. rörelsenedsättning, neuropsykiatriska och/eller intellektuella funktionsnedsättningar.
Inom ramen för Paragymnastik - Alla kan gympa finns både utbildning som möjliggör för förening att direkt kunna starta upp verksamhet, stödmaterial som underlättar kommunikation och marknadsföring men även tips på övningar i Rörelsebanken och lektionsförslag.
 
I en Alla kan gympa grupp får man bland annat träna grundmotorik, koordination, styrka, uthållighet och röra sig till musik. Här leker vi, bygger banor och testar olika typer av redskap. Kroppen får tränas på så många olika sätt.
 
 
Under kursen går vi igenom hur du som ledare kan anpassa såväl övningar som ditt ledarskap. Du får information om olika funktionsnedsättningar och kunskap kring bemötande och anpassning. Vi går igenom planering och olika kommunikationssätt. Vi provar olika typer av gymnastik och lär oss hur vi kan förenkla och utmana. En utbildning som inkluderar bemötande och som skapar förutsättningar för förening och ledare att direkt efter utbildning starta upp verksamhet.

Har er förening andra önskemål kring utveckling av förening, eller utbildning som ni önskar gå, hör av er till mig
 
Ny utbildningsportal
 

Senare i vår öppnar anmälan till höstens kurser i Gymnastikförbundets nya utbildningsportal i Kunskapsarenan. Redan den 5 maj kl 13 smygstartar lanseringen med kurser inom träningslära, och från 2 juni finns samtliga kursdatum tillgängliga.

Förbered dig och din förening inför bokningen av höstens kurser genom att delta på något av våra webinarium! På träffen går vi igenom hur den nya portalen är uppbyggd och vad som är bra att tänka på vid anmälan till kurs. Bland annat krävs e-legitimationen FREJA+ för att anmäla deltagare samt genomföra kurs i plattformen. Så vänta inte – ladda ner appen redan idag!

Datum för webinarium:

9 april kl 12-12.30
9 april kl 19-19.30
Anmäl dig här
 
För inloggning och anmälan till kurs i Kunskapsarenan krävs e-legitimationen Freja+Så säkerställ att både administratörer och ledare i föreningen skaffar Freja+ redan nu!

Läs mer här!
 
Hopprepsskoj
 
 
Under två veckor i maj (12-23/5) skapar vi rörelseglädje på skolgårdar runt om i landet genom att tillsammans samla hopprepshopp.

Hur går det till? Från och med 11 mars kan du som vuxen på skolan anmäla din skola till att delta. När vi drar igång i maj så hoppar ni så mycket hopprep ni kan under raster/fritids för att sedan redovisa hoppen här på webben. Där kan ni följa den totala siffran för hela Sverige samt se vilka skolor från vilka kommuner som är med och hoppar.
 
Anmälan och mer information hittar du på vår sida om Hopprepsskoj 
 
Hopprepsskoj är Gymnastikförbundets del i Riksidrottsförbundets rörelsesatsning i skolan
 
Gymnastikforum
hösten 2025
 
 
I höst är det åter igen dags för Svensk Gymnastiks stora mötesplats - Gymnastikforum! 4-5 oktober ses vi på Scandic Infra City i Upplands Väsby utanför Stockholm för en helg fylld med inspiration och trevligt umgänge. Så skriv in det in kalendern!
Mer information och programpunkter kommer innan sommaren.
 
Föreningsbesök 
 
Föreningsbesök -Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken 
Föreningsbesök - GF Astra
Föreningsbesök - Örnsköldsviks GK
GF Mitt fortsätter med föreningsbesök och hittills under vårterminen så har vi gjort besök i Sundsvall, Timrå och Örnsköldsvik. Fler besök är inplanerade.
 
Att få komma ut och besöka föreningar i vår region är en av de mest värdefulla delarna av vårt arbete på GF Mitt. Genom att möta ledare, aktiva och eldsjälar får vi en djupare förståelse för både föreningarnas behov och utmaningar – men också för den fantastiska verksamhet som bedrivs varje dag! 💙🤸‍♂️
Dessa besök ger oss insikter om hur vi kan stötta ännu bättre och tillsammans skapa de bästa möjliga förutsättningarna för gymnastiken i regionen. Stort tack till alla föreningar som tar emot oss och delar med sig av sin vardag – vi ser fram emot fler inspirerande möten framöver! 🙌

Vill du att vi besöker din förening? Hör av dig till Mitt@gymnastik.se
 


Glad Påsk!
 
 
Önskar regionförbundstyrelsen och kansliet