Nyhetsbrevet för dig som vill hålla dig uppdaterad om vad som händer på området barn och familj i Svenska kyrkan Eslöv! Tipsa gärna andra du tror kan vara intresserade.
|
|
|
När jag skriver dessa rader har vi just avslutat Sommarlovskyrkan. Jag arbetar min sista dag innan semestern och kan svårligen och vill verkligen inte se höstens mörker och kyla framför mig. Samtidigt förbereder vi en ny termin och framför mig finns all fantastisk verksamhet som jag vet kommer att ske runt om i vår stora församling. Så läser jag hos profeten Sakarja: ”Inte genom styrka, inte genom kraft, utan genom min Ande, säger Herren Sebaot.” (Sak. 4:6).
Sakarja, profeten som skrev till återvändarna från exilen i Babylon om löftet om den kommande Messias. Det var ingen skön syn som mötte återvändarna. Jerusalems tempel ligger i ruiner och här krävs krafttag för att bygga upp templet på nytt. Även på den tiden och kanske särskilt när man efter lång exil, återvänder till templet och finner det i ruiner, så var det svårt att hitta kraft.
Profeten Sakarja är en av våra apokalyptiska skrifter och Sakarja pratar bland annat i åtta syner och utsagor om framtiden som just handlar om att framtiden ligger i Guds händer.
Vår framtid ligger i Guds händer. Och i det får vi vila. Och finna kraft. Vi kan planera, renovera, fantisera men framtiden får vi lägga i Guds händer. Och lita på att styrkan, kraften och anden finns där i augusti-september när vi kommer tillbaka från semestern.
Blev det något tempel? Absolut. Orden Sakarja skrev kom till Serubbabel, som var ståthållare i Juda rike och till översteprästen och de kvarlevande och det blev en riktig väckelse. Om den väckelsen kan man läsa om hos profeten Haggai som också skrev om det nya templets tillblivande och väckelsen hos folket. I profeten Esra kan vi läsa om att en del jublade över det nya templet och andra grät bittra tårar. Men det är andra profeter och andra berättelser - dom spar vi till en annan gång!
/ Jenny Delén, barn- och familjepräst
|
|
|
|
|
Slipp vardagsstressen - vi löser middagen för en kväll! - Kyrkans hus, Löberöd 14/9 kl 16.30
- Harlösa församlingshem 20/10 kl 16.30
|
|
|
|
Barnsäkra gudstjänster? Finns det? Ja! På länken nedan hittar du alla de gudstjänster under våren som är för alla med spralliga ben, som har svårt att sitta still och gärna testar ekot i kyrkan. Här gör det inget om man kommer sent eller tidigt, om man inte vill sitta stilla eller helst vill stå i bänken. I våra gudstjänster med små & stora är det härligt, varmt och rörigt. Vi dansar gärna och vi sjunger gärna svängiga låter. Vi pratar om Jesus och hans vänner, ber tillsammans och ofta blir det fika efter gudstjänsten! Välkommen med hela familjen!
|
|
|
|
Vill du som förälder kunna samtala med andra föräldrar i lugn och ro och släppa hemmet och alla måsten för ett tag?
|
|
|
|
Reslövs prästgård (Marieholm) 29/9 18-21: Vet du hur du ska agera om det värsta händer? Kom och lär dig hur man gör barn-HLR, hur man agerar vid luftvägsstopp och allmänt om barnsjukdomar och skador. Det ges också generöst med utrymme för egna frågor. Kursen är kostnadsfri och vi bjuder på fika. Antalet platser är begränsat, först till kvarn, anmälan till: 072-593 20 31 max.berg@svenskakyrkan.se
|
|
|
Under vecka 42 inbjuder vi till en teater för barn upp till 8 år. Kom tillsammans med era barn, dagbarn eller barngrupper. Det är såklart kostnadsfritt! Föranmälan krävs senast 14 oktober.
|
|
|
|
Vill du träffa andra familjer och barn och slippa laga mat någon kväll då och då? Och till detta få samvaro, samtal, kanske lite sång, pyssel och lek.
|
|
|
|
Vi erbjuder babysång i Eslöv och Stehag för förälder med barn 0-1 år. I Stehag ingår babysången i den öppna barnverksamheten i Stehags församlingsgård, men i Eslöv blir det till hösten 2022 en sluten grupp som man anmäler sig till senast 15 augusti.
|
|
|
|
|
|
Vill ditt barn sjunga i kör? Vi har flera barnkörer på olika håll och vill man inte sjunga tillsammans finns det andra verksamheter för barn och unga som kanske kan vara intressant?
|
|
|
|
|
Nytt för dig i åk 7-9 tisdagar med start 6 september i Reslövs prästgård, Marieholm. - Kl 16-17: Kom in och få en frukt och hjälp med pluggandet
- Kl 17-19:30: Kom och häng i prästgården: vi spelar spel, hittar på saker, jämför snyggast A-traktor, pysslar, bakar kladdkaka eller bara hänger en stund.
|
|
|
|
Du missar väl inte våra sidor i Eslövsbladet varje vecka?
Appen Kyrkguiden (se mer nedan) kan också vara en bra hjälp för att hålla koll på vad som är på gång i en kyrka eller församlingshem nära dig.
På vår webb hittar du även info om alla våra verksamheter och grupper
|
|
|
|