|
|
Idédag för ökat ideellt engagemang
|
Flämslätt den 15 november
Ideellt Forums idédag riktar sig till dig som är ideell, förtroendevald och anställd medarbetare i Svenska kyrkan. Vi träffas på Flämslätt för att delta på Idédagen digitalt på förmiddagen och på eftermiddagen fortsätter kursdagen med eget program då vi bland annat gästas av Torbjörn Andersson, präst och fotbollssupporter, som pratar om vad vi kan lära oss av supporterkulturen då det kommer till gudstjänst. Det blir en dag som blandar inspiration, erfarenheter, möten, insikter, utmaningar och möjligheter. Läs mer här
|
|
Spår av idealitet - att vara kyrka tillsammans!
|
Att få vara kyrka tillsammans är grundläggande i en evangelisk-luthersk kyrkas identitet. Spår av idealitet är en församlingsutvecklande arbetsmodell som fördjupar delaktighet och engagemang i församlingslivet. Det är inte en traditionell utbildning, utan en processmodell som man jobbar med vid några tillfällen i församlingen/pastoratet - där både anställda, ideella och förtroendevalda är delaktiga. Läs mer om Spår av idealitet
|
|
Kurs för ideella predikanter
|
Du som håller, eller är intresserad av att hålla andakter, helgmålsböner och gudstjänster är välkommen att gå denna kurs som ger utbildning och fördjupning.
Kursen är grundläggande och ger dig bra verktyg både på praktiskt och teoretisk nivå. Nästa kursstart är 27-28 mars 2026. Läs mer här!
|
|
Andrum i advent
Välkommen till ett dygn på stiftsgården Flämslätt - tema "Tid för Guds fred".
Du kommer bl a att möta stiftsteolog Lovisa Nyman som ska prata under rubriken "Beroende av varandra".
För dig som vill tillbringa ett inspirerande och härligt dygn på Flämslätt i adventstid. Läs hela programmet här och anmäl dig via länken på sidan.
|
|
Gnistan 2026 - Ljus i mörkret
Välkommen till Gnistan 2026.
En fördjupningshelg på stiftsgården Flämslätt, för dig som är mellan 15-30 år. Helgen innehåller lekar, valbara workshops, maskeradmiddag och såklart massa mysiga gudstjänster och andakter. Läs mer här!
|
|
Engagera dig - bli ageravolontär
|
Är du ung och vill engagera dig för internationella rättvisefrågor? Vill du vara med och påverka orättvisa strukturer? Då ska du bli Ageravolontär! Vi vill gärna ha fler ageravolontärer i Skara stift!
För att bli Ageravolontär måste du vara mellan 16 och 30 år gammal och gå en grundutbildning där du får en introduktion till alla delar som Act Svenska kyrkan och Svenska Kyrkans Unga jobbar med och vilka metoder som vi använder för förändringsarbete.
Efter utbildningen bestämmer du om Ageravolontärskapet är någonting för dig. Du kan alltså gå grundutbildningen utan att vara säker på att du vill ta dig an uppdraget. Utbildningen är digital:
28 oktober, klockan 18:00-20:30
24 november, klockan 18:00-20:30 Läs mer här!
|
|
Här kan du läsa mer!
Via denna länk kan du läsa mer om idealitet, både om kurser, forskning och stödmaterial.
Varje människa har något att bidra med och i Svenska kyrkan kan man vara medarbetare på många sätt.
|
|
Utlandskyrkan 400 år - var med och fira!
|
År 2026 firar Svenska kyrkan att det är 400 år sedan den första utlandsförsamlingen bildades.
Under 2026 kommer det att firas jubileumsgudstjänster. Varje utlandsförsamling och stift och församlingar hemma i Sverige bjuds in att delta och synliggöra Svenska kyrkan i utlandet. Här kan du läsa om allt som händer under året
Nu pågår insamling av berättelser om utlandskyrkan, dessa ska sedan sammanställas i en publikation. Var med och bidra till berättelsen
|
|
Utlandskyrkans helg 2025 I Skara stift uppmärksammas Utlandskyrkans helg 25-26 oktober 2025. Ta tillfället i akt att synliggöra Svenska kyrkan utomlands, berätta om verksamheten och samla in pengar. Även mindre arrangemang gör skillnad: kanske ett lotteri vid kyrkkaffet eller en enkel tipspromenad.
|
Nyheter i webbshopen
I Utlandskyrkans webbshop kan du beställa hem material för att öka synligheten och kunskapen om Svenska kyrkan i utlandet. Här finns bland annat affischer, foldrar, bokmärken, kassar och presenter. Till webbshopen
|
|
|
|
|
28 oktober: Stilla dag
Längtar du efter stillhet - en möjlighet att pausa, stanna upp för en dag mitt i veckan. Under dagen erbjuds stilla stunder framför brasan, stillhet i kapellet, vällagad mat, ro och vila med mera. Läs mer
|
20-23 november: Att söka och finna Gud i alltEn introduktion till ignatiansk spiritualitet. Välkommen du som är nyfiken på den ignatianska spiritualiteten som kan sammanfattas med orden "att söka och finna Gud i allt". Läs mer
|
|
|
Vill du lyfta ditt eller någon annans ideella engagemang?
|
På Skara stifts facebooksida finns serien "En uppgift för mig - ideell i Skara stift". Där presenteras någon som gör en ideell insats av något slag i sin församling eller pastorat.
Vill du vara med där?
Eller vet du någon som borde vara med?
Hör av dig till
skarastift.kommunikation@svenskakyrkan.se
så kontaktar vi dig och berättar mer! Svenska kyrkan Skara stift - Facebook
|
|
Vill du Instagramma för Skara stift?
|
På Skara stifts vandringskonto på Instagram - @tillsammansiskarastift - kan du följa en medarbetare i veckan i någon av stiftets församlingar. Gå gärna in och följ kontot!
Vill du själv ha hand om kontot under en vecka? Vi vill gärna ha fler ideella medarbetare som delar tankar om tro och liv, glädje och stolthet i Svenska kyrkan!
Hör av dig till
skarastift.kommunikation@svenskakyrkan.se så får du veta mer om vad det innebär!
@tillsammansiskarastift
|
|