MÅNADSBREV MAJ
Solen skiner, grusbanorna är öppna och maj är i full gång – årets mest intensiva månad på KLTK. Häng med, för här händer det grejer!
Efter tre månaders pappaledighet hälsar vi Leo Öberg varmt välkommen tillbaka till KLTK. Samtidigt går Jocke Blomgren på pappaledighet – och ser fram emot att ha honom tillbaka innan terminsstart i augusti. Vi är också glada att välkomna Kalle Norberg som ny tränare i klubbens akademi - Academy of KLTK. Kalle kommer dessutom att stötta juniorprogrammet under träningar och tävlingar.
VAD HÄNDER I MAJ: Träningsläger i Kroatien Tävlingsgruppen är på väg hem efter ett lyckat läger på grus i Kroatien – perfekt förberedelse inför säsongens många tävlingar. Första tävlingsresan för tävlingsjuniorerna blir Sommartouren i Växjö.
Besök från Helsingfors
I helgen hade vi våra vänner från HVS Tennis på plats för ett av våra årliga Grundskolemöten. Tennis, brännboll och massor av glädje fyllde dagarna – bra jobbat alla som deltog!
Grusläger i NynäshamnSnart åker Grundskolan på grusläger till Nynäshamn för en helg med intensiv träning – och för att lära sig bemästra både glidet på gruset och konsten att spela i vind!
15 maj – Månadens Utmaning
Säsongens sista utmaning på Centre courten! Missa inte detta tillfälle att ta del av sommarens kommande utmaningar. Provspel för 2017-spelare
Under maj håller KLTK provspel för barn födda 2017. Intresset är stort, men vi håller fast vid vår modell: 24 spelare per årskull, för att kunna erbjuda kvalitet och säkerställa att alla barn ska kunna fortsätta vara en del av vår juniorverksamhet tills att man går ut gymnasiet.
16 maj – Sista träningsdagen
Den ordinarie terminen avslutas, men tennissäsongen är långt ifrån över!
17–18 maj – Head Cup
Vår stora tävling för barn födda 2013–2016. En rolig helg där målbilden är att skapa en rolig tävling med jämna matcher för alla deltagare – perfekt för alla spelsugna juniorer! > Läs mer & anmäl dig här 19 maj – Sommaravslutning!
Kl. 16.00–17.30 bjuder vi in alla barn och ungdomar till en fartfylld avslutning på Centre courten. Det blir tennis, frågesport, priser och häng – vi kör drop-in, så kom när det passar!
Junior-KM
Detta är alltid en höjdpunkt under maj och vi hoppas att alla juniorer vill vara med och mäta krafterna mot sina klubbkamrater. > Läs mer här
För tävlingsgruppen är det extra uppladdning inför Båstadtennis som gäller. Vi kommer även att ha gruppmöte med spelare och föräldrar i tävlingsgruppen inför höstens upplägg där vi kommer att presentera vissa nyheter.
TIPS FRÅN COACHEN: En höjdare under KM-veckan är GENERATIONSDUBBELN!
Det är en härlig dubbel där en junior från verksamheten spelar tillsammans med ett syskon, en förälder eller kanske en mor- eller farförälder. Det räcker att barnet är med i juniorverksamheten, medspelaren behöver inte vara medlem i KLTK.
Vi älskar Generationsdubbeln för att den bygger gemenskap, stärker klubbkänslan och skapar nya kontakter mellan spelare och familjer. Det är drop-in, så ta med racket (och en släkting) och kom förbi – vi hoppas att så många som möjligt tar chansen att spela tennis tillsammans! //Team KLTK
|
|