MÅNADSBREV NOVEMBER
 
BNP Paribas Nordic Open blev den succé vi alla hoppades på, fantastiska matcher och fullsatta läktare är ljuset i höst-mörkret för oss tennisälskare! Nu blickar vi fram mot november och alla spännande aktiviteter vi har att se fram emot!

 
VAD HÄNDER I NOVEMBER:
 
För Grundskolan har vi fulltecknade veckor att se fram emot med klubbmatcher tillsammans med Smedslätten, NPTK och Djursholm. Region Stockholm har Next Generation-träff för 2015-spelare.

Månadens Utmaning arrangeras den 7:e november för Grundskolan, kl. 18:30 som vanligt! Hoppas alla jobbar på med de tuffa utmaningar som utvecklar koordination och kroppskontroll som är så viktigt för tennisspelare.

Den 30:e november är det Minitennis-aktivitet på KLTK i samband med herrlagets premiär i Division 1. Mer information kommer!

För Tävlingsgruppen väntar en spännande seriehelg för Flickor 15 och Pojkar 15-lagen, båda lagen jagar slutspelsplatser i Sverige-finalen, lycka till!

13-års serierna fortsätter rulla på där vi har flera 12 och 13-åringar som får chansen att träna på att spela lagmatcher.

 

TIPS FRÅN COACHEN:
 
Tennisen är en härlig sport och för oss som själva är föräldrar som spelar tennis är det ju väldigt roligt att kunna spela med sina barn. Det är en fantastisk möjlighet för barnen att få spela extra tennis under veckorna. Tips från oss är att undvika att ta coachrollen under dessa timmar då vår erfarenhet visar att barn som får för mycket tips ofta hamnar i dessa problem:
 
  • Föräldern och tränaren kanske ger olika tips vilket gör det rörigt för barnet
  • Barnen tycker det blir tråkigt att få tips och råd hela tiden och det kan bli dålig stämning på banan
  • De blir osäkra vid missar i matcher och tittar oroligt mot föräldrarna
Tennis är en sport som kräver mycket egen tänkande och många egna beslut, man blir bra på det man tränar så låt barnen ta många egna beslut och själva analysera utfallet.
 
//Sportchef Magnus Ennerberg