Hej, Jennie här!
 
 
Varmt välkommen till min värld full av praliner. Färgglada, blanka, lyxiga, delikata små hantverk av finaste choklad fyllda med gudomliga kolor, bär, karameller och ganacher...

Min resa i Hela Sverige Bakar-21 gav mej sååå mycket glädje, nya kunskaper och fina vänner. Å kanske var det just för att jag förärades med mitt 2:a ’Stjärn-förkläde’ i avsnittet där vi skulle temperera choklad, som min nya stora passion för choklad började växa.
 
En liten rosa Pralinbutik...
 

Sedan några år tillbaka har jag en egen Rosa liten Pralinbutik i Arboga, där jag tillverkar & säljer mina praliner, som ofta får namn som anknyter till min kära hemstad Arboga. Ibland 'Popp'ar jag upp' med Praliner och Gofika i trädgårdar, på marknader och inspirationskvällar…
 
 
 
 
NYHETER

Pralin-JUL-kalender
Nu går det bra att beställa årets Pralin-Julkalender fylld med 24 praliner. Se längre ner på sidan.

Stort tack!
Vill även rikta ett stort tack till alla som kom och köpte praliner av mig när jag var på plats hos Johan Sörberg och hans Svart/verkstan lördagen den 25 oktober!

MIJU
Jag har ett kul samarbete på gång med Glanshammars nya Thai- och Sushi-restaurang som öppnar i mitten av november. Jag har tagit fram två specifika praliner som kommer säljas hos dom. Och även här i min pralinbutik såklart :) Vad sägs om smaker som lime, Thaibasilika, rostad sesam och ananas....
 
 
Öppettider & Adress:
 

Pralinbutikens öppettider är: 

Alla fredagar kl. 10.00 - 17.00 
(undantag meddelas både här och på min instagram-sida)
 
 
Vill du besöka butiken någon annan dag?
 
Slå en pling, så löser vi det. Jag finns ofta på plats.
Tel 070-381 36 90.
 
 
Adress:
 
Östra Hamngatan 12 i Arboga.
(första garageplanen på höger sida när du kommer in på gatan. Grönt hus med vit farstukvist och rosa dörr)
 
 
Pris:
 
 
Presentaskar med olika antal praliner:
4 st: 110:- 
6 st: 155:-
8 st: 190:-
10 st: 240:-
12 st: 290:-
16 st: 380:-
18 st: 420:-
24 st: 560:-
Styckvis i cellofanpåse: 24:-/st
Dubai-Chokladbars: 55:-/st
 
 
Aktuellt Pralinsortiment:
 
Uppdaterat 27/10-25
Just nu finns 13 olika sorter att välja bland!
Plus mina Dubaichoklad-bars.
Kolla in mitt roliga samarbete med Agitator, Arbogas egna destilleri.
 
 
 
Laduback
 
/ Chilli-Honey
 
 
En pralin med lite sting! Innehåller chokladkola och en ganache smaksatt med Chilli-Honung från Örberga Gård i Valskog.
 
Jag besökte en Julmarknad i Kungsör förra året och köpte då en spännande honung från Örberga Gård utanför Valskog. Den var smaksatt med chilli och hade ett väldigt sting i sej. Den måste jag bara göra en pralin med. Sagt och gjort. 
Namnet på praliner fick bli 'Laduback', vilket är namnet på den röda skolan där våra grabbar gick på lågstadiet.

________________________________________
Hjälmare Kanal
/ Toffee-Kola & mjölkchoklad
 

En ljus-pralin fylld med en himmelsk Toffeekola och en karamellig ljus chokladganache. Allt inbäddat
i finaste mjölkchoklad.
 
Hjälmare Kanal är Sveriges äldsta farbara kanal med sina nio handdrivna slussar som förbinder Hjälmaren med Arbogaån... och vidare ut i världen. Kanalen byggdes 1623-1639
________________________________________
Kapellgatan
/ Lakrits & Arboga Gin
 
NYHET
 

En elegant liten pralin fylld med lakritskola och en mörk chokladganache smaksatt med ’Arboga Gin’. En ny produkt  från Agitator - Arbogas egna destilleri. 
 
På 1300-talet när Arboga fick kvarter och gator även på den södra sidan om ån, så förlängdes Kapellgatan och stadens första bro, Kapellbron, byggdes. Från Mälaren kunde man segla uppför Arbogaån ända fram till Kapellbron där järn från Bergslagen lastades på båtar för vidare transport till Stockholm, och också vidare ut i Östersjön.
________________________________________
Maxelmossen
/ Kaffe med Rom
 
NYHET
 

En värmande liten pralin med kaffekola och en hint av arrak samt en ljus chokladganache med några droppar av  Agitators ’Chestnut Reserve RUM’ 
 
Maxelmossen är en naturskön plats rik på växtlighet av mossor och lavar. Perfekt för avkopplande naturpromenader, fågelskådning och kanske en fika i en lugn atmosfär omgivet av skog.
________________________________________
Västerbron
/ Aprikos & Whisky
 
NYHET
 

Denna pralin är fylld med kärlek i form av hemkokt Aprikosmarmelad och en blond chokladganache smaksatt med Agitators populära Whiskey ’The Swedish Malt’.
 
Västerbron är en fantastisk stenbro som byggdes 1931. Den ses som en av Sveriges vackraste broar. Under bron rinner Arbogaån alldeles nära där ån kröker sej. Det fornsvenska namnet för åkrök är  'Arbughi, som sedemera dialektalt ändrades till Arboga. 
________________________________________
Snöstorm i Godby 
/ Kola & Whiskey
 

Fylld med hemkokt brynt smörkola och en chokladganache smaksatt med Whiskeyn 'The Swedish Blend' från Agitator - Arbogas egen Whiskeymakare med eget destilleri.
 
Godby är namnet på en liten by straxt utanför Arboga. Gården i Godby drivs av familjen Sonnerfelt vilket kommit att bli en kär bekantskap för vår familj. Dom ägde och brukade även åkrarna kring Rosenhill, där vi bodde när grabbarna var små. Vår Victor var nog inte mer än kanske 5 år när han för första gången fick åka med Tord i den där fina stora traktorn. Det blev många timmar i traktorn kan jag lova.

Några år senare sommarjobbade Victor på deras gård. Jag glömmer aldrig när han ringde mej ,12 år gammal, och sa:
''- Mamma, kolla ut över ån. Ser du traktorn på åkern på andra sidan? Det är jag!
Det är jag som harvar!!''
Kärleken till denna gård och dessa människor lever än idag
🩷
________________________________________
Arboga
 
| Hasselnöt
 
 
Pralinernas pralin, om du frågar mej! Innehåller min egen drömgoda nötcreme, rostad HASSELNÖT och en karamelltryffel.
 
Arboga är namnet på min kära medeltida hemstad! En idyllisk liten stad med kullerstensgator och den vackra Arbogaån som slingrar sig igenom staden. Visste du att Sveriges första riksdag hölls i Arboga år 1435, där Engelbrekt valdes till rikshövitsman.
________________________________________
Storgatan
/ Rom & Cola
 

En pralin fylld med brynt-smörkola smaksatt med en skvätt Coca-Cola samt en ljus chokladtryffel med några droppar Arehucas Guanche Honungs-Rom
 
Trästaden är Arbogas främsta bidrag i det europeiska historiska kulturarvet. Än idag är Storgatan med sina vackra trähus ett pittoresk inslag i staden.
________________________________________
Saga
/ Prinsesstårta
 

En vit liten Prinsesspralin fylld med traditionell grön marsipan (MANDEL), hemkokt hallonkaramell samt en vit chokladganache.
 
Konditori Saga på Stora Torget var en gång stans mest välbesökta kondis med gudomliga bakverk och ett flipperspel på övervåningen. Tyvärr finns detta legendariska konditori inte längre kvar.
________________________________________
Norrsken över Hamre
/ Lakrits
 

En liten dröm för Lakrits-älskaren!
Fylld med mild lakritskola, lakritsflakes & en len lakrits-ganache.
 
Arboga kanske inte är den första platsen man tänker på när man snackar norrsken. Men faktum är att vi flera gånger sett Norrsken över Hamre när vi tittat ut genom vårt vindsfönster. Finns det något vackrare naturfenomen?
________________________________________
Ågården
/ Kaffe Karlsson
 

En pralin fylld med en krämig Kaffe- & Baileys-kola samt en len Cointreau-ganache.
 
En av stadens charmiga restauranger belägen alldeles intill Arbogaån vid Kapellbrons fäste.
________________________________________
 
 
ÖstraHamngatan
 
/ Jordnöt & Kola
 

En underbar liten pralin fylld med vit jordnötsnougat, jordnötter JORDNÖTTER 
& en len Toffee-kola. 
 
Jag fullkomligt älskar smaken av jordnötter, nougat och kola. Namnet var solklart - Östra Hamngatan. Gatan där jag bor och där Pralinbutiken har sin rosa dörr.
________________________________________
Dubai-Pralin
/ Pistage
 

En pistage pralin fylld med min egna pistagecreme, Tahini (sesampasta) och Kadayif (smala degtrådar från Mellanöstern). 
Innehåller GLUTEN, PISTAGE OCH MANDEL
________________________________________
Dubai-Choklad Bars
/ Pistage...
 

Denna sociala medie-hajp är en rackarns god Pistage-chokladkaka. Den innehåller min egna pistagecreme, Tahini (sesampasta) och Kadayif (smala degtrådar från Mellanöstern). 
Innehåller GLUTEN, PISTAGE OCH MANDEL
Pris: 49:-/st

Det här har blivit något av en favorit i Pralinbutiken! Vad sägs om den virala succén - Dubai-Choklad! Vansinnigt god med smak av pistage, sesampasta och krispig Kadayif.
Sånt där trådigt som man ofta ser på bakverk i Grekland. Vi har alltid kallat dem ’Hårkakor’ och typ aldrig vågat smaka🫣 

I vintras var jag inne i en liten butik här i stan som säljer mat från världens alla hörn. Och självklart så hade dom både sesampasta, färska pistagenötter och ’Kataifi degtrådar’. 
Min variant av denna Dubai-choklad blev såklart  både en chokladkaka och en Dubai-pralin💚
Sååå himla god!
Katayif innehåller gluten, så ni vet!
Alla mina andra praliner är glutenfria.

________________________________________
 
Praliner nedan
finns INTE i butiken just nu... men jag lovar att dom kommer tillbaka!
 
Då jag har så många olika sorter och smaker, så kan jag inte ha alla sorter i butiken samtidigt. Så när några nya tillkommer så får några andra ta en paus. Men tids nog finns de åter på hyllan. Hör av dej om du har några önskemål, så prioriterar jag dessa redan till nästa fredag!
Högsjön
/ Kola & Havssalt
 
Tillfälligt slut!
 
 
En himmelsk Toffeekola, ett stänk av Havssalt och en len mjölkchoklad.
 
Högsjön är sommarstuge-paradiset där vi byggt vår älskade lilla stuga. Här badar vi, hämtar kraft, fiskar abborre, njuter på flotten och umgås med familj & vänner.
________________________________________
Engelbrekt
 
/ Tiramisu
 
 
En dröm för den som älskar Italiens parad-dessert - Tiramisu! Innehåller en kaffekola med kaffelikör och en vit ganache smaksatt med en skvätt Disaronno
- en mandelfri Mandellikör.
 
År 1435 kallades det till ett möte i Arboga där Engelbrekt Engelbrektsson utsågs till befälhavare över Sveriges väpnade styrkor. Mötet brukar kallas för 'Sveriges första riksdag'. Och begreppet 'Kommer efter som Arbogaöl' kom just därifrån efter att Engelbrekt bjöd stadens invånare på öl, så till den grad att i berusningen få dem att rösta fram Engelbrekt som ledare...
________________________________________
Signe i Viby
/ Jordgubb & kola
 

En vit liten pralin fylld med len kola och jordgubbig Jordgubbs-ganache.
 
I en liten by vid namn Viby utanför Arboga bor en liten liten tjej som heter Signe. Hon är dotter till en idag vuxen man som vi känt sedan han var en liten grabb. En liten spjuver med väldigt stort hjärta. Lagom till Signes dop dansade denna lilla pralin in i Pralinbutiken.
________________________________________
Herrfallet
/ Kanel & Kardemumma
 

En pralin-Bulle fylld med kanel-smörkola & en blond chokladtryffel med kanel & kardemumma.
 
Herrfallet är ett naturskönt område vid Hjälmarens strand. Erbjuder både camping, vandring och fiske... Vad sägs om picknickkorg full av kanelbullar och svalkande bad vid stranden. 
________________________________________
Vinbäcken
/ Piña Colada
 
Tillfälligt slut!
 

Innehåller en hemkokt Ananas- & Cocos-marmelad samt en len chokladganache med en skvätt Piña Colada-likör.
 
Vinbäcken är Arbogas egen sommarkrog, likt en gräddbakelse i vit snickarglädje. Här började jag sommarjobba som 14-åring, med att diska, skopa glass och servera kaffe…
________________________________________
Rosenhill
 
 / Jordgubbspaj
 
Tillfälligt slut!
 
 
 
Innehåller hemkokt jordgubbskaramell, brynt smörkola samt en blond chokladganache med glutenfria havrekex samt några droppar Disaronno-likör - en mandelfri Mandellikör.

Rosenhill är en röd stuga med vita knutar alldeles intill Arbogaån vid Älholmen. Detta lilla hus blev mitt & Johnnys älskade hem i 17 år när våra grabbar växte upp!
________________________________________
Haketorp
 
| Rabarber & Sesamfrö
 
Tillfälligt slut!
 

Ett skal av karamellchoklad, fylld med rostad SESAMFRÖ-praliné, rabarbermarmelad och en ljus chokladganache.

Haketorp är idag Arbogas golfklubb, men har en historia långt före det. Just här växte min mans morfar Folke upp runt 1920, i det röda huset som idag är klubbhus. På deras täppa växte rabarber, potatis, fruktträd och blommor med naturen runt husknuten. En liten anekdot är när Folkes egen far en lördagkväll selade på hästen och åkte in till Arboga för att intaga en ansenlig mängd öl (jag gissar att det var Arboga-öl) Framåt småtimmarna, rätt rund under fötterna, blev han hjälpt och uppbaxad därbak på hästsläpet varpå gubbarna klappade hästen på hårt rumpan, så att den tålmodigt lunkade halvmilen hem till Haketorp, helt på egen hand :)
________________________________________
Jädersbruk
/ Schwartzwaldtårta
 
Tillfälligt slut!
 

En liten Schwartzwald-pralin fylld med vit chokladganache och HASSELNÖTS-maräng samt  vispad vit ganache på toppen.  

Jädersbruk, alldeles intill Arbogaån, var ett medeltida bruk där man tillverkade järn, tegel, kvarnar och sågar.  År 1551, under Gustav Vasas styrande, omvandlades bruket till en vapenfabrik som hade sin produktion på Jädersbruk under drygt 100 år.  Ända fram till början av 1900-talet var bruket aktivt. Idag är platsen ett levande kulturarvscenter med museum, café och vackert belägna bostäder.
________________________________________
Älholmen
/ Lemonpie
 
Tillfälligt slut!
 
 
Lemonpie-pralin fylld med min egen Lemoncud med vit choklad & Limoncello samt Italiensk maräng och en blond chokladganache med glutenfria kolakakor.  

Älholmen är en vacker solgul Herrgård intill ån, straxt utanför Arboga. Byggnaden uppfördes på 1400-talet av riksrådet Bengt Stensson Natt och Dag och ärvdes sedan av sonen Måns Bengtsson Natt och Dag, som sedemera var den som dräpte Engelbrekt Engelbrektsson år 1436! Älholmen eldhärjades men byggdes åter upp 1786. 1982, när jag var 13 år, så flyttade jag och min familj från Stockholm till just Älholmens Gård, där vi upplevde många fina år.
________________________________________
Baggens Gränd
 
| Jordgubbar & Toffee
 
Tillfälligt slut!
 

En liten Jordgubbsdröm fylld med toffeekola och en rosa chokladganache med jordgubbar och en skvätt av 
Di Zazzo’s Jordgubbsrom ’Fresier’.

Baggens Gränd är en smal liten kullerstensgata i Arbogas stadskärna. På 1300-talet utarbetade Kung Magnus Eriksson en stadslag där han bl.a bestämde att en gata inte får vara smalare än 8 alnar bred, dvs 4,8 meter. Exakt så bred är Baggens Gränd. Gatan har fortfarande ett välbevarat medeltida tegelhus (kallas idag Berts Bryggare) samt även en röd timmerlänga från 1700-talet.
________________________________________
Villagatsbadet
/ Mintchoklad
 
Tillfälligt slut!
 

En pralin fylld med len chokladkola smaksatt med After Eight samt en mjölkchoklad-ganache med Marianne-karameller.

Villagatsbadet är en mysig liten badplats med stora gräsytor, liten sandstrand och brygga i Arbogaån. Badet hittar du längst ner på Villagatan ett stenkast från stadens centrum. 
________________________________________ 
Brattberget
/ Blåbärspaj
 
Tillfälligt slut!
 

En himmelsk karamellkola tillsammans med Saltapinnar inbäddad i ljus choklad.(Innehåller gluten)
 
Brattberget är som Arbogas eget Beverly Hills. Mysiga hus med uppvuxna trädgårdar och blåbärsskogen inpå knuten.
________________________________________
 
Gammeldansken
/ Chilli & Lakrids-Shot
 
Tillfälligt slut!
 

En specialare fylld med en len lakritskola samt en karamelltryffel smaksatt med självaste Gammeldanskens SHOT Chilli & Lakrids.

Denna pralin är skapad speciellt för föreningen ’Gammeldanskens Glada Vänner’ här i arboga.
________________________________________
Nygatan
Lakrits /citron
 
Tillfälligt slut!
 

Nu blommar det i asfalten!
En liten favorit fylld med lakritskola, lemoncurd med både vit choklad och en skvätt Limoncello, lakritsflakes samt en lakritschokladganache.
 
Nygatan är gågatan som löper igenom Arbogas idylliska stadskärna. Nygatan erbjuder blomsterbutiker, inredning, gardiner, frisörer, caféer och även den 'gröna skylten' ;)
________________________________________
Blomsterbacken
/ Jordgubb & karamell
 
Tillfälligt slut!
 

Skal av mjölkchoklad och fylld med jordgubbar, kola och karamelltryffel med glutenfria havrekex. 

Blomsterbacken är en blomstrande liten gård längs med Ramstigen. En gång i tiden var där en gammal skola, dit barnen ute på landsbygden gick till fots. På vintern fick alla barn ha med sig vedklabbar för att skolsalens vedkamin skulle värma upp byggnaden.
________________________________________
Stora Torget
/ Aprikos, Mandel & Nötmix
 
Tillfälligt slut!
 
 
Vad sägs om hemkokt aprikosmarmelad, crunchig MANDEL- & NÖTCREME & några droppar Don Papa.


Stora Torget med dess kullerstenar omges av stadens Rådhus från 1400-talet samt fina små presentbutiker, café, frisör och pizzeria. Här arrangeras även marknader vid påsk, höst och jul… och välkända aktiviteter vid Medeltidsdagarna v. 32 varje år..
________________________________________
Gröna Gatan
/ Lime
 
Tillfälligt slut!
 

En pralin fylld med chokladig chokladkola och en vit ganache med Lime.
 
Gröna Gatan hittar du på norr i Arboga. En idyllisk liten gata med vackra små hus och uppväxta trädgårdar. Jag bara älskar namnet Gröna Gatan :)
________________________________________
Lasse-Maja
/ Apelsin
 
Tillfälligt slut!
 

En pralin fylld med en hemkokt Apelsinkaramell tillsammans med en len chokladganache.
 
Lasse ’Lasse-Maja’ Molin var en känd förbrytare som förklädde sej till kvinna när han var ute på sina rövarstråt. Han dog år 1845 i Arboga.
________________________________________
Lady Smith
/ Cherry Mocca
 
Tillfälligt slut!
 

En helt ny pralin fylld med hemkokt 
 körsbärsmarmelad, en kola med mild ton av kaffe samt några droppar Disaronno och vit chokladganache.
 
Lady Smith är namnet på ett villaområde på norr i Arboga. På det glada 80-talet, när jag gick på gymnasiet, och när luggen toperades rakt upp och inte att förglömma när lipglossen var sådär extra cerisrosa... Ja, då tillbringade jag en stor del av min tid just där. Hos min kompis Lena. Till minne av dessa cerisrosa toner tillägnar jag denna pralin namnet 'Lady Smith'.
________________________________________
Märta Renlund
 
/ Fransk Nougat
 
Tillfälligt slut!
 

En liten pralinhyllning till min kära fransklärare Märta. Fylld med Fransk Nougat, chokladganache med handskalade PISTAGE NÖTTER (Très Bien, skulle Märta ha sagt)
 
Märta var en underbar liten person med Twillkjol, generösa vader och fotriktiga skor. Hon lärde ut franska sånger och perfekta rullande franska RRR… Hon var min franskafröken på Stureskolan -83 och -84. Merci por tout, chère Märta!
En stark anledning till att jag valde just Franska var för att jag hade siktet på att bli kläddesigner i Paris när jag 'blev stor'. Istället träffade jag mitt livs kärlek Johnny och blev kvar i mitt älskade Arboga. Fick två underbara barn, sydde nästan alla mina kläder, dansade, jobbade... och öppnade tillsist en rosa alldeles egen Pralinbutik. 

________________________________________
Tullstugan
/ Mandeltosca
 
Tillfälligt slut!
 

Innehåller hembakade MANDEL-flarn (glutenfria) samt vitchoklad-ganache med några droppar Diraronno - en mandelfri Mandellikör.

I stort sett alla städer hade förr tulltugor som var en slags ekonomisk port intill staden. En av Arbogas kvarvarande Tullstugor uppfördes i slutet av 1600-talet och är idag ett nyrenoverat litet smycke i form av bostad på Östra Nygatan.
________________________________________
 
Choklad-Bars
 
Bars
- Arboga / Hjälmare Kanal
 
| Hasselnöt och Toffee
 
Tillfälligt slut!
 
 
Denna chokladbars är en kombination av pralinerna 'Arboga' och 'Hjälmare Kanal'.
Tre av kupolerna är fyllda med hasselnötscreme, rostade hasselnötter och en karamellig mjölkchokladganache.
De två blåmålade kupolerna innehåller min hemkokta Toffeekola och en mjölkchokladganache.
Pris: 55:-/st
________________________________________
Pistage & Choklad Bars
/ Pistage, mandel & smörkola...
 
Tillfälligt slut!
 

Denna bar innehåller min egna pistagecreme, rostade pistagenötter och Tahini (sesampasta). Jag har även i lite smörkola och rostad mandel i.
Innehåller PISTAGE OCH MANDEL
Pris: 55:-/st
 
Tema-praliner
 
HåGes
/ Pralin-semlan
 
Åter i januari-25
 

En mjölkchoklad-pralin fylld med MANDELCREME med en skvätt Marsipan-likör, samt en vitchokladganache smaksatt med kardemumma.
 
 

Så fort jag ser att stadens bästa lilla kondis HåGes startar upp Semle-säsongen - jag då börjar jag också!
Så självklart ska min lilla Pralin-Semla heta HåGes :)

________________________________________
HåGes Pistage
/ Pistage-Pralin-semla
 
Åter i januari-25
 
 
En pralin med 60%-ig mörk choklad, fylld med crunchig mandel- & Pistagekräm (MANDEL & PISTAGE) samt en vitchokladganache smaksatt med kardemumma
 
Min traditionella Pralin-Semla har fått namnet HåGes. Men har du smakat deras Pistage-Semla? Klart att även mina praliner skulle utökas med en Pistage-Pralin-Semla!
________________________________________
Alla Hjärtans Dag
/ Mango, cocos & nougat
 

Kommer till nästa Alla Hjärtans Dag igen!
 

Mer kärlek åt folket!
En liten hjärt-dröm med skal av Gold-choklad (karamellig smak). Fylld med Mangokaramell med rostad cocos samt nougatganache (HASSELNÖT)
________________________________________
Student-pralinen
 
 
 
Kommer åter lagom till nästa student!
 

Denna student-pralin går att beställa till stundande studentfiranden! Normalt innehåller den en brynt smörkola och en ljus chokladganache smaksatt med en gnutta Cointreau.

Men om du vill ha en annan valfri fyllning, så går det lika bra. Vid beställning gör jag minst 20 st.

Pris 24:-/st.
________________________________________
Baby Girl
 
 
Beställningsbar!
 

En liten rosa dröm innehållande mjuk Toffeekola samt en ljus chokladganache med karamelltoner.

Denna pralin går att beställa till såväl Babyshower, barndop,  namngivningsceremonier eller precis när som helst. Vill du ha en annan valfri fyllning, så går det lika bra. Vid beställning gör jag minst 20 st.
Pris 24:-/st.
________________________________________
It's a Boy
 
 
Beställningsbar!
 

En liten ljusblå dröm innehållande mjuk Toffeekola samt en ljus chokladganache med karamelltoner.

Denna pralin går att beställa till såväl Babyshower, barndop,  namngivningsceremonier eller precis när som helst. Vill du ha en annan valfri fyllning, så går det lika bra. Vid beställning gör jag minst 20 st.
Pris 24:-/st.
________________________________________
 
Påsk-praliner
 
Påsk-ägget
/ Citron
 
Återkommer till påsk!
 

En vit liten äggformad chokladpralin fylld med citron & vit choklad.
________________________________________   
Påskafton
/ Citron
 
Återkommer till påsk!
 

Med skal av 60% choklad, fylld med saltkolatryffel smaksatt med apelsin och några droppar Cointreau.
________________________________________ 
Blåkulla
/ Mintchoklad
 
Återkommer till påsk!
 

Med skal av 60% choklad, fylld med mintiga toner av AfterEight och Marianne karameller.
________________________________________
Skärtorsdag
/ Jordgubbar
 
Återkommer till påsk!
 

En pralin med skal av godaste mjölkchoklad, fylld med jordgubbar och en karamellig ganache med glutenfria havrekex.
________________________________________
 
Jul-praliner
 
Urvalla
/ Blåbär & Smörkola
 
Tillfälligt slut!
 

Fylld med hemkokt blåbärskaramell, en gnutta kardemumma, smörkola samt en blond chokladganache med glutenfria havrekex
 
När jag var liten, när vi hade vårt sommarnöje på Röfors, så tog vi ofta en utflykt genom skogen, rullade fram på grusvägarna, i backar och dalar och där vi skymtade Arbogaån bortom fälten... Till slut kom vi fram till vårt mål: 'Elna i Kröken'
I Urvalla, på en liten vacker gård med röda uthus bodde den lilla damen. Hon var en slags antikhandlare och bedrev  försäljning i längorna. Jag minns att mamma & pappa en gång köpte en svart gammal Moraklocka med målingar på. Den skulle dras upp efter konstens alla regler och tickade högt mellan heltimmarna när klockan klingade ljudligt.
Idag bor våra kära vänner Granells ett stenkast från 'Elna i Kröken' och vi besöker åter platsen där vi skapar nya fina minnen. Tänk att cirkeln blev sluten just i Urvalla :)

________________________________________
 
 
Merry Christmas
 
/ Aprikos, mandel & nötmix
 
Kommer åter till advent!
 
 
En pralin med hemkokt aprikosmarmelad och en MANDEL &NÖTCREME smaksatt med med Don Papa.
 
Mitt i den medeltida staden Arboga ligger Ahllöfsparken där bl.a julmarknaden äger rum. I parken finns en kägelbana, vackra stenhus från medeltiden, St: Karins örtagård, en scen och en vacker damm….
________________________________________
 
 
Jul i Ahllöfsparken
 
/ Mint-choklad
 
Kommer åter till advent!
 
 
En pralin fylld med chokladkola smaksatt med After Eight samt en mjölkchoklad-ganache med Marianne-karamell.
 
Mitt i den medeltida staden Arboga ligger Ahllöfsparken där bl.a julmarknaden äger rum. I parken finns en kägelbana, vackra stenhus från medeltiden, St: Karins örtagård, en scen och en vacker damm….
________________________________________
Skatornas Lussebulle 
/ saffran
 
Kommer åter till advent!
 

En guldgul pralin i vit choklad, fylld med en len saffransganache smaksatt med några droppar Cointreau.
 
Skatorna är ett av stadens alla små fik beläget mitt i stan, i ett rött gammalt trähus med timmrad länga på gården. På sommarna när det grönskar kan du sitta och ta en god fika och även lite mat i trädgårdens alla små syrenbersåer.
________________________________________
Stigges Tomteluva 
/ Cocos-Kola
 
Kommer åter till advent!
 

En liten tomteluva fylld med kokos och hemkokt kola. Min alldeles egna Co-Co.
Innehåller även sötad kondenserad mjölk.
 
Om du någon gång gått på Stureskolan i Arboga, så vet du garanterat vem Stigge är! En skön historielärare som haft elever i flera generationer. Idag har Stig Stigge Eriksson lämnat katedern och är Arbogas egen historieberättare. Har du besökt Arbogas Medeltidsdagar (alltid v.32) så har du med all säkerhet stött på Stigge iklädd medeltida kläder eller kanske en Munkdräkt…
________________________________________
Granjakt 
/ Saffran & Apelsin
 
Kommer åter till advent!
 

En liten julgran fylld med en len saffransganache smaksatt med några droppar Cointreau.
 
Varje år - ja det har blivit en kär tradition - så är vi bjudna ut till våra kära vänner som äger och brukar sin skog utanför Arboga. Brasan brinner och det dukas upp en buffé av skogens godaste ärtsoppa, varm punch, fikabröd och kaffe... När vi med omsorg valt ut årets gran som får följa med oss hem, så äter vi och umgås tillsammans hela gänget.
Den här dagen är verkligen en dag på året som man längtar till. Stort tack för det M & J

________________________________________
 
Bra info:
 

 
Råvaror & Allergener:
 
Alla mina praliner är tillverkade av prima Belgisk choklad. Fyllningar som karameller, kolor & ganacher görs från grunden och av finaste råvaror. Jag är noga med allergener
- dock förekommer både gluten, nötter, frön & mandlar m.m i mitt kök, vilket innebär att allt jag tillverkar kan ’kontamineras / innehålla spår av…’
 
Hållbarhet:
 
Praliner är en färskvara och bör förvaras svalt, helst 12 - 18 grader. Undvik kylskåp och likväl solens strålar. Pralinerna avnjuts bäst rumstempererade. I medföljande folder anges datum för hållbarhet.
 
Post-beställning:
 
Det går även bra att beställa, så skickar jag pralinerna med post.
Fraktkostnad, fr. 65:- och uppåt, beroende på orderstorlek.
 
8-9 augusti-25
Tack alla som kom och köpte praliner av mej då det var Arboga Medeltidsdagar :) Kön ringlade sej lång till min lilla pralinbutik och på lördagen under tidig eftermiddag, så var jag tvungen att ta in skyltarna och bomma igen. Alla praliner tog slut.

Veckan efter var det full fart i pralinverkstaden kan jag lova, så nya rader av praliner fanns på plats redan fredagen efter!
 
 
 
Pralinkalender 2025
 
 
Nu går det bra att beställa min Pralin-Julkalender 2025. 
En kalender innehållande 24 handgjorda praliner i minst 18 olika smaker 🎄

Priset är 650:-

» Beställ här, via mail

Ange antal kalendrar, namn samt telefonnummer.
Vill du ka den skickad med posten så skriv även din adress.

Hämtas i min Pralinbutik här i Arboga dagarna innan 1:a advent alt. postleverans! (frakt från 65:-)

Hoho
Tomtemor Jennie
🤶🎄❤️
 
 
Pralinkurser
 
Så här är det...
 

P.g.a tidsbrisk och mycket i görningen, så kommer jag dessvärre inte ha möjlighet att boka in några Pralinkurser just nu.
Men jag stänger inga dörrar och bränner inga broar - för en vacker dag kanske det kommer finnas luckor i min kalender, och då är ni åter välkomna på Pralinkurs hos mej igen!
Kram jennie
 

Kursinfo!
PRALINKURS - skapa egna praliner🍬

En grupp på 4-5 personer är en perfekt liten skara, där alla får skapa en egen pralinform med ca 25-30 praliner.

Så ta med dej syrran, bästa väninnan, tjejgänget, brorsan, kära svärmor, kollegorna eller varför inte en kul par-aktivitet med bästa vännerna...

Jag kan utlova några härliga timmar i chokladens tecken, med många skratt, skapande och en hel del provsmakning...
 

Pris 1500 kr/deltagare (max 5 personer)
I priset ingår grunderna i pralinskapande, såsom

🍫målning av pralinformar
🍫 Temperering och gjutning av tunna perfekta pralinskal
🍫 Fylla med önskade fyllningar
🍫 Locka (försluta pralinerna med en botten)
🍫 ’knacka ut’ dom blanka små läckerbitarna
🍫 Vika egna pralinaskar
🍫 Du får givetvis ta hem de praliner (ca 25-30 st) som du gjort under kursen. Samt en bibba med chokladinfo och några recept.
🍫 Tid kl. 10.00 - 16.00. Alt kväll 17.00 - 23.00
🍫 Lunch (alt. middag) samt fika ingår i priset.

Anmälan / Betalning
Kurspris 1500:-/person.
Anmälningsavgift för att säkra din plats är 300kr/person, vilket betalas i samband med anmälan. Resterande belopp (1200:-) betalas senast fyra dagar innan kursdatum. Vid ev. avbokning är jag tacksam om du hittar en ersättare för din bokade plats. Om inte så återbetalas allt utom anmälningsavgiften på 300kr.

Pralinkurserna hålls där jag har min rosa lilla Pralinbutik på Östra Hamngatan 12 i Arboga. Ingång, Rosa Dörren.
 
 
 
 
 
Tårtor & Gofika
 

Just nu lägger jag den mesta kreativa skapandetiden på praliner och min lilla Pralinbutik på Östra Hamngatan 12 i Arboga.

Beställningar på gofika och tårtor får därför ofta stå åt sidan. Helt enkelt för att mina praliner tar all min tid utöver heltidsjobbet Eventmarket.se och tiden med mina nära och kära. Men håll utkik, för det kan hända att jag dyker upp med mitt popup-café någonstans eller slår till med lite beställningsbar Fredags-Fika!...
 
 
Låt mej få rekommendera...
 

Vill du beställa fantastiska tårtor?
Låt mej då få rekommendera Gohar på » GoCakes i Lindesberg som är ett proffs på fantastiska tårtor.
Hälsa gärna från mej när ni kontaktar henne :)

*************
 
 
Min resa i Hela Sverige Bakar-21
 

gav mej sååå mycket
glädje, nya kunskaper och fina vänner.
 
Å kanske var det just för att jag förärades med mitt 2:a ’Stjärn-förkläde’ i avsnittet där vi skulle temperera choklad, som min nya stora passion för choklad började växa.
Jag bakade mej till en semifinalplats och missade endast 12:e finalavsnittet på målsnöret. Men för mej var hela upplevelsen en vinst och något jag gladerligen bär med mej i minnet hela mitt liv.
 

Idag har jag en egen Rosa liten Pralinbutik där jag tillverkar
& säljer praliner. Jag håller även Pralinkurser samt bakar tårtor & gofika (i mån av tid) och dyker upp med mitt popup-pralin/café i trädgårdar, på marknader och inspirationskvällar…

*************
 
 
 
Kram
 
Jennie Sterner
 
 
 
Pralinbutik: Östra Hamngatan 12, Arboga
Telefon: 070-381 36 90
 
 
Smycken
 
 
För ett drygt år sedan tog jag in världens läckraste smycken från 'Fajjans Mini Sweets' i min lilla Pralinbutik. Det är handgjorda små örhängen, berlocker och nyckelringar i form av gröna Dammsugare, Chokladbollar, Kanelbullar, Semlor... och tro't eller ej... Små praliner som är som kopior av mina egna Praliner.
 
 
Varmt välkommen in till min lilla butik på Östra Hamngatan 12 i Arboga, så får du se dom i verkligheten.

Jag håller samma priser som gäller i webbshoppen: 
» fajjansminisweets.se
 
Eventmarket.se
 
 
Förutom min Pralin-verksamhet så driver jag och min man sedan 1998 företaget Eventmarket Svenska AB. Så det är där mitt huvudsakliga arbete är.
Eventmarket.se är fullspäckad sökportal med stort utbud och direktkontakter till Sveriges artister & föreläsare, fest- & möteslokaler, aktiviteter, teknik- & uthyrningsföretag, arrangörer och catering... samt mängder av nöjesbiljetter. 

Välkommen in till: